Stereotypy, ocenianie ludzi po okładce

By Paulina Szlagowska - 7/21/2016Ile razy spotykałeś się ze zbyt powierzchowną opinią innych? Wcale nie zdziwi mnie odpowiedź "od groma". Niestety, my, ludzie, wśród wielu pozytywnych cech, posiadamy jedną bardzo negatywną cechę- ocenianie ludzi po okładce. Często także kierujemy się stereotypami. Nie znamy ludzi, a już ich oceniamy. Wystawiamy opinię bez zamienienia z daną osobą słowa. Bo przecież jest ruda, z pewnością jest w takim razie fałszywa! Albo jeszcze lepiej, jest blondynką, to kompletnie nic nie zrozumie, co do niej powiem, jest tępa i zadufana w sobie. Lub jeszcze inaczej, zadbana dziewczyna jest plastikowa! Na pewno wstrzyknęła sobie botox w usta, pewnie myśli tylko o kosmetykach i ubraniach, o niczym innym, typowa lalka Barbie. Mam nadzieję, że wyczuliście ten sarkazm, bo nie zawsze tak jest. Owszem, zdarzają się takie przypadki, ale nie są one zbyt częste. Przecież nie każda blondynka jest mało inteligentna, nie każda ruda jest fałszywa, a każda zadbana dziewczyna nie jest typową Barbie. Dlaczego mamy wystawiać opinię bez żadnej próby rozmowy, kontaktu? Ludzie mają uczucia, każdy o tym doskonale wie. A takie kierowanie się stereotypami może spowodować ich smutek (w zależności od wrażliwości) i naszą... samotność. Bo jak będziemy wybrzydzać w ludziach, to w życiu nikogo nie znajdziemy, ani partnera, ani przyjaciela. Każdy jest piękny w środku, każdy ma chociaż kilka pozytywnych cech w sobie. Dlaczego dobra osobowość czy inteligencja ma zostać przyćmiona głupotami, które ludzie wymyślili dawno temu? Dlatego zamiast wystawiać opinii nieznajomej osobie, spróbuj z nią porozmawiać, a wtedy wyciągaj wnioski. W miarę poznawania osób wyłączysz powierzchowne opinie. Gratulacje. :)  • Share:

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Stereotypowe ocenianie ludzi jest nieodłączną częścią naszego życia. Według mnie powinniśmy się tego oduczyć, w ten sposób ranimy.
  Dobry wpis!

  http://hot-schot.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że w ten sposob duza czesc ludzi sie broni. coraz czesciej spotykamy fałszywość, sarkazm, a bycie wrednym to już chyba sposób bycia . obracamy sie w kręgu, ktory znamy, a ciezko poznawac nowe osoby, ale to nie zmienia faktu, ze mozna kogoś zranic słowami - ale kto by o tym myslal ? wszystko po fakcie wychodzi ...

  http://pa2ul.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. PIĘKNE ZDJĘCIA :)
  W WOLNEJ CHWILI ZAPRASZAM DO MNIE NA NOWY POST :)

  DREAMSSTATION- KLIK


  MOGĘ PROSIĆ O JEDEN KLIK? Z GÓRY DZIĘKUJĘ :)
  KLIK

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak to już jest na każdym kroku spotykamy wiele stereotypów, które w większości nie są prawdą. Może by tak jakieś obalić i pokazać, że nie są prawdą i przestać się na nich wzorować?
  Piękne zdjęcia! <3
  Mój blog - klik!

  OdpowiedzUsuń

Każdy jeden komentarz=wielka motywacja. Dziękuję bardzo!

-Weryfikacja obrazkowa wyłączona.